Cikkünkben sorra vesszük, mitől függ egy céges egészségbiztosítási ajánlat és ehhez milyen szempontokat mérlegel a biztosító.
Mitől függ egy egyedi céges egészségbiztosítási ajánlat?

A legfontosabb információk egy helyen a céges csoportos egészségbiztosítás egyedi ajánlatával kapcsolatban.

Cégvezetőként a saját bőrünkön is megtapasztalhatjuk, hogy óriási a verseny a jó munkaerőnek nemcsak a megszerzéséért, hanem a megtartásáért is. Ebben kulcsszerepet játszhatnak a cafeteria-elemként adható különböző többletjuttatások.

Ilyen extra lehet az egészségbiztosítás, ami előnyös a munkavállalónak, hiszen jelentősen kedvezőbb feltételekkel kaphat magánorvosi ellátást vagy pénzbeli juttatást, ha egy nagyobb betegség miatt huzamosabb időre kiesne a munkából, mintha egyénileg kötne ugyanilyen szerződést. Emellett pedig cégvezetőként is számos előnnyel kecsegtet — növekvő lojalitás, kevesebb betegségben töltött idő, kiegyensúlyozott munkaerő , ha egészségbiztosítási védelmet nyújtunk a dolgozóinknak. Ez tehát egy win-win szituáció lehet.

Ugyanakkor, ha valaki már legalább egyszer elgondolkodott azon, hogy céges egészségbiztosítást kötne munkavállalói részére, és elkezdett utánajárni a lehetőségeknek, akkor valószínűleg azt is megtapasztalta, hogy a legfontosabb szempontot, az árat sehol sem találta meg. Vajon miért van ez? 

Ezek alapján tehát jogosan merülhet fel bennünk a kérdés, hogy minden előnye ellenére egyáltalán megéri-e céges egészségbiztosítást kötni? Mi alapján határozza meg az árat a biztosító, és a sokat hangoztatott kedvezőbb konstrukciókat hogyan tudja kialakítani egy céges szerződésben az egyéni termékekkel szemben?

Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keresünk részletes, szakszerű és közérthető válaszokat. Sorra vesszük, hogy mitől függ egy céges ajánlat, ehhez milyen szempontokat mérlegel a biztosító és milyen információkra van szüksége a céggel kapcsolatban. 

Vágjunk is bele!

Miért jó a cégeknek egészségbiztosítást kötni a munkatársakra?

Céges egészségbiztosítást alapvetően béren kívüli juttatásként adhatunk munkatársainknak. Ezzel jelentősen növelhetjük a munkahelyi elégedettséget, a dolgozók cég iránti lojalitását, ráadásul a munkatársaink egészségi állapotáért is sokat tehetünk, miközben a cég versenyképessége nő.

A céges egészségbiztosítás kiváló béren kívüli juttatás, amivel növelhetjük alkalmazottaink elégedettségét.

Egy teljes körű vállalati egészségbiztosítás ugyanis munkatársainknak anyagi támogatást nyújt például egy súlyos, kórházi kezelést is igénylő betegség esetén, és azt is jelenti, hogy a biztosítottak mindennapos megbetegedések kapcsán is magánklinikákon kaphatnak gyors és magas színvonalú orvosi ellátást sorban állás és idegeskedés nélkül. Sőt, az egészségbiztosítás részeként évente egyszer akár teljes körű szűrővizsgálatot is biztosíthatunk nekik, melynek köszönhetően egy esetleges betegséggel jelentősen korábban juthatnak kezeléshez, mintha hónapokkal vagy évekkel később, a tünetek jelentkezésekor, rosszabb kilátásokkal kezdenének orvostól orvosig járni.

Ugyanakkor nem törvényszerű, hogy teljes körű védelmet nyújtó biztosítást kössünk. Kisebb, pár főt foglalkoztató cég vezetőjeként akár azt is megtehetjük, hogy a vállalatunk profiljának megfelelően választunk szolgáltatásokat az elérhető egészségbiztosítási lehetőségek közül. 

A döntés előtt azonban mindenképpen érdemes megismerni, hogy pontosan milyen előnyökkel járhat, ha összegtérítéses, vagy más néven betegségbiztosítást kötünk munkatársainkra, illetve ha szolgáltatásfinanszírozó (magánorvosi) egészségbiztosítást teszünk elérhetővé számukra.

Összegtérítéses egészségbiztosítás

Ha cégvezetőként az összegtérítéses egészségbiztosítás mellett tesszük le a voksunkat, akkor elsősorban anyagi támogatást biztosíthatunk a kollégáinknak akkor, amikor kórházi kezelésre, vagy éppen műtétre szorulnak egy nagyobb betegség vagy egy baleset következtében.

Az összegtérítéses egészségbiztosítás ugyanis bármilyen orvosilag igazolt és kórházban kezelt egészségkárosodás esetén térít, függetlenül attól, hogy azt baleset vagy betegség okozza.

Fontos tudni, hogy az egyéni egészségbiztosítással ellentétben céges csomagban kizárólag élet- és/vagy balesetbiztosítási elemekkel kombinálva köthetünk betegségbiztosítást

Vagyis ezt a típust csak egy szélesebb védelmet biztosító csomagban választhatjuk, amellyel bármely okú halál esetére, illetve az egészségkárosodás szélesebb spektrumára biztosíthatunk anyagi támogatást a dolgozóink, illetve az általuk megjelölt kedvezményezettek számára.

Az egészségbiztosításnak ez a formája tehát komoly anyagi támogatást jelenthet a munkatársainknak, akik így nyugodtabban és teljesen felépülve térhetnek vissza a munkába.

Ez pedig cégvezetőként a hosszú távú érdekünk: egy teljesen felépült és lelkileg is kiegyensúlyozott munkaerő hatékonyabban tud dolgozni, mint az, aki nem pihente ki teljesen a betegségét, és stresszes a jövedelemkiesés miatt. Egy ilyen helyzetben ugyanis előfordulhat, hogy valaki akár a felépülése előtt is munkába áll, veszélyeztetve ezzel az egészségét, és megkockáztatva az egészségromlás újbóli megismétlődését.

Ha szeretne részletesebben is tájékozódni a betegségbiztosításról, akkor olvassa el Összegtérítéses Egészségbiztosítási Útmutatónkat!

Szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás

A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás nem anyagi támogatást nyújt, hanem magánorvosi ellátást. Segítségével cégvezetőként gyors és magas színvonalú orvosi ellátást biztosíthatunk a dolgozóinknak.

A gyakorlatban ez azt jelenti — a csomagokba beépített szűrővizsgálatok jelentőségén túl —, hogy ha egy munkatársunknak például kardiológiai vizsgálatra van szüksége, mert vélhetően magas vérnyomással küzd, akkor a magánorvosi biztosításnak köszönhetően pár napon belül időpontot kap egy magánkórházba vagy magánklinikára.

Ott a megbeszélt időpontban sorban állás nélkül megvizsgálják, kezelik, vagy adott esetben továbbküldik egy szakorvoshoz, ahol szintén idegőrlő várakozás nélkül, szakszerűen végzik el a szükséges vizsgálatokat, beavatkozásokat. Mindezt úgy, hogy minden időpontot a biztosító ellátásszervezőjével kell csupán egyeztetni, a szolgáltatás részeként ugyanis a biztosító leveszi ezt a terhet a beteg válláról, aki így időt és energiát megspórolva juthat el a leggyorsabban elérhető magasan kvalifikált szakorvoshoz.

Ez praktikusan azt jelenti, hogy a munkatársaknak elegendő lehet fél nap szabadságot kivennie egyetlen vizsgálat miatt, ha pedig rugalmas munkaidőben tud dolgozni, akár csúsztatott munkanappal, szabadság nélkül is utánajárhat az egészségügyi panaszait kiváltó okoknak. A magánorvosi egészségbiztosítással tehát kényelmesen, idegeskedés és halogatás nélkül kaphatnak kollégáink gyors és minőségi orvosi ellátást. 

Munkatársaink lojalitását a magánorvosi ellátás előnyei mellett vélhetően azáltal is növelhetjük, hogy a gyors és kiszámítható orvosi vizsgálatoknak köszönhetően több szabadnapjuk marad a nyári nyaralásra vagy a téli ünnepi időszakra.

A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás működéséről és előnyeiről a Magánorvosi Egészségbiztosítás Útmutatóban olvashat.

A védelem akár teljes körű is lehet!

Ahogy azt a fejezet elején már láthattuk, ezt a két egészségbiztosítási típust kombinálhatjuk is, ha szélesebb körű védelmet szeretnénk biztosítani munkatársainknak. 

A biztosítótársaságok készülnek is erre a lehetőségre, és igyekeznek olyan csomagokat összeállítani, amelyek ténylegesen lefedik egy cég minden igényét. Az előzetes tájékozódás során találhatunk olyan konstrukciókat, mint például a Generali Company Care névre keresztelt terméke, amelyben a különböző magánorvosi szolgáltatások mellett összegbiztosítási elemek is helyet kapnak (nagyobb összegű térítés balesetből eredő minimum 30%-os rokkantság, csonttörés vagy hosszabb kórházi tartózkodás esetén).

Amennyiben munkatársainkat élet- és/vagy balesetbiztosítási védelem alá szeretnénk vonni, a legtöbb biztosítónál lehetőség van arra, hogy egy ilyen alapcsomagot összegtérítéses egészségbiztosítási elemekkel kombináljuk

Számos konstrukció és variáció áll rendelkezésre, így a megfelelő termék vagy termékek kiválasztása önmagában összetett feladat lehet akár kisebb startup-céget, akár egy multit vezetünk. Főképp amiatt, hogy a fellelhető csomagok a lehetséges szolgáltatásoknak csak egy kis szeletét mutatják meg, hiszen az ajánlatok minden esetben egyediek és a cég igényeire szabottak. És pontosan ez az oka annak is, hogy általában miért nem látunk árat a biztosítási szolgáltatások ajánlóiban.

Mitől függ egy egyedi céges ajánlat?

Hogy mivel érdemes elindulni a megfelelő céges egészségbiztosítás kiválasztása felé vezető úton? Azzal, hogy részletesen átgondoljuk a céljainkat. Így például azt, hogy pontosan hány főre szeretnénk egészségbiztosítást kötni, illetve milyen típusú és mekkora összegű védelmet szeretnénk nekik adni.

Ezek és az ehhez hasonló kérdések átgondolása azért is hasznos, mert a biztosító is ezek mentén határozza meg speciálisan a cégünkre szabott ajánlatát.

A biztosító számos szempontot figyelembe véve készít egyedi ajánlatot.

Nézzük is meg részletesen, hogy milyen vállalati specifikációk alapján mérlegel a biztosító, valamint azt, hogy az egyes céges egészségbiztosítási konstrukciók milyen biztosítási eseményeket tartalmaznak (tehát milyen esetekben vehetjük igénybe a szolgáltatást / kérhetjük a kifizetést), és a piacon elérhető termékek milyen jellegű és mértékű védelmet kínálnak a különböző csomagjaikban.

A vállalat specifikációja

Céges konstrukcióban egy főre vetítve mindenképpen kedvezőbb áron kerülhetünk egészségbiztosítási védelem alá, mintha mindenki egyénileg kötne biztosítást. Különösen igaz ez akkor, ha nagy céget vezetünk. Minél több embert vonunk ugyanis védelem alá, annál jelentősebb a kedvezmény az egyéni szerződés árához képest. Ezzel tehát önmagában jelentős előnyhöz juttathatjuk munkatársainkat, ami növelheti a cégünk iránti  elköteleződésüket. Ugyanakkor jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miért éri meg ez a jelentős csoportos kedvezmény a biztosítóknak?

Az egyik magyarázat az, hogy a biztosító egy kötvényen vezeti az összes munkatársunk egészségbiztosítását, így jelentősen csökkenteni tudja az adminisztrációs terheket. Hiszen 100 embert külön szerződésen, kötvényszámon és paraméterek szerint kezelni érthető módon több munkát jelent, mintha egyetlen, azonos paraméterekkel bíró szerződésen (ahol a cég a szerződő) kezelnek 100 ott dolgozó biztosítottat.

A másik ok pedig az, hogy minél több emberre kötünk egészségbiztosítást, a biztosító kockázata annál inkább csökken, hiszen elég valószínűtlen, hogy a kockázatközösségben mindenki rossz egészségügyi állapotban lenne, ami viszont egy egyedi egyfős szerződés esetén sokkal kevésbé jelezhető előre, és ez a bizonytalanság beépül annak árába.

A biztosító így tudja garantálni az arányaiban alacsonyabb árat, emellett pedig azt is, hogy olyan termékeket is beletegyen a céges kínálatába, ami az egyénileg megkötött szerződésekben – egy ember vonatkozásában – már túl nagy kockázatot jelentene számára. Ez az oka annak, hogy egyéni konstrukcióban általában nem találunk olyan széles spektrumú egészségbiztosítást (még jóval drágábban sem), mint például a már említett Generali Company Care magánorvosi és összegtérítéses biztosításokból álló kombinációja.

Az, hogy csoportos biztosításról beszélünk, az árképzésnél tehát egy általános érvényű szempont, minden céges szerződés az ebből fakadó előnyökre épül – ágazattól, munkaköröktől és egyéb specifikációktól függetlenül.

Viszont ennek kapcsán az a kérdés, hogy pontosan mekkora cégben hány főt vonunk és pontosan milyen védelem alá, már teljesen cégspecifikus. Fontos előre mérlegelni, a biztosító ugyanis ezt a szempontot elsők között vizsgálja meg akkor, amikor meghatározza, hogy milyen ajánlatot ad.

A nagyobb cégeknek érdemes minél több munkacsoportot vagy kollégát védelem alá vonni ez legfőképp a kedvező ár miatt fontos. Ugyanakkor a kisebb cégeknek is jól jöhet ez a cafeteria-elem, hiszen akár már két főtől élvezhetik a kedvezőbb árfekvés előnyeit.

Mekkora a dolgozók átlagéletkora és milyen egészséget befolyásoló szokásaik vannak?

Az egyéni egészségbiztosítások díjszabásánál a biztosító minden esetben figyelembe veszi a biztosított életkorát. Mivel azonban csoportos biztosítások esetében egy szerződésbe több — egy nagyobb multinál akár több száz vagy ezer — biztosított is bekerül, ezért a biztosítottak átlagéletkorát veszik alapul.

Vagyis, egyéni szerződésben egy 50 éves személy — és most tekintsünk el minden más árat befolyásoló tényezőtől, csak az életkori különbséget vegyük alapul — jelentősen drágábban köthet egészségbiztosítást, mint egy 25 éves.

Ha viszont ez az 50 éves és 25 éves személy egy cégnél, hasonló munkakörben dolgozik, akkor ugyanolyan feltételekkel juthat ugyanahhoz a céges egészségbiztosításhoz.

Mindemellett egy másik jelentős előnye a céges konstrukciónak, hogy az egyéni szerződésekkel ellentétben — a legtöbb esetben — nem kérnek semmilyen egészségügyi vizsgálatot vagy nyilatkozatot.

Ráadásul felárért cserébe az is megoldható, hogy az előzménybetegségek ellátását is belevegyék a szerződésbe. A meglévő betegséghez kapcsolódó kontrollvizsgálatokat, kezeléseket jellemzően nem fedezi a biztosítás, a meglévő betegség következtében később kialakuló kockázati eseményt viszont igen.

Mindez tehát a gyakorlatban azt jelenti, hogyha a már említett 25 éves kollégánk erős dohányos, akkor egyénileg elképzelhető, hogy nem, vagy csak meglehetősen kedvezőtlen feltételekkel, drágán köthetne egészségbiztosítást. Céges szerződés esetében ugyanakkor, mivel nem kérdez rá a biztosító a káros szenvedélyekre, kedvezőbb feltételekkel juthat egészségbiztosításhoz, ráadásul akár olyan védelmi elemeket is tartalmazhat a szerződése, amit egyénileg szinte biztosan nem kapna meg.

Csoportos biztosítás esetében a biztosítottak átlagéletkora befolyásolja a fizetendő díjat.

Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy a példában említett 50 éves kollégánk azért járhat jobban az általunk kínált céges konstrukcióval, mert átlagéletkort nézve olyan védelemhez juthat, amit egyénileg már vélhetően nem kapna meg. A 25 éves kollégánk pedig amiatt juthat magasabb biztosítói védelemhez, mert káros szenvedélyének köszönhetően vélhetően csak nagyon drágán tudna egészségbiztosítási szerződést kötni.

Milyen típusú és mekkora szintű legyen az egészségbiztosítás?

Az ár meghatározásában fontos tényező, hogy a már bemutatott egészségbiztosítási típusok közül melyiket választjuk. Ennek pontos lehetőségeit és azok védelmi szintjét a következő fejezetben részletesen is áttekintjük, amit azonban még ezek előtt érdemes átgondolni, hogy szeretnénk-e differenciálni a munkatársaink védelmét, vagy minden kollégánknak azonos szintű és típusú csomagot ajánlanánk fel.

Ha kis létszámú céget vezetünk, akkor dönthetünk úgy, hogy minden munkatársunkra azonos szintű és típusú egészségbiztosítást kötünk. Tehát ha például egy 10 fős marketingügynökségünk van, ahol jellemzően irodában vagy otthonról dolgoznak a kollégáink, akkor jó megoldás lehet, ha mindenkinek azonos védelmi szintet nyújtó magánorvosi egészségbiztosítási csomagot választunk.

Egyes biztosítók palettáján olyan csomagot is találhatunk, amelyek lehetővé teszik, hogy a kulcsemberek, vezetők számára magasabb fokú védelmet biztosítsunk, ezzel is támogatva őket a rájuk nehezedő fokozott stressz legyőzésében és a felelősségvállalásban, ami a vezetői szereppel együtt jár.

Ugyanakkor ha egy nagyobb céget, például 100 főt foglalkoztató építőanyagokat forgalmazó nagykereskedést vezetünk, akkor már érdemes munkacsoportonként különböző típusú és fokú egészségbiztosítást kötni. Vagyis a raktárban dolgozó logisztikai csapatnak jobb egy magasabb összegtérítéses egészség-, élet- és balesetbiztosítási elemeket tartalmazó csomagot választani, míg az irodában dolgozó értékesítőknek inkább egy dominánsan magánorvosi, kisebb mértékben pedig összegtérítéses elemeket tartalmazó egészségbiztosítást kötni.

Ezt tehát mindenképpen mérlegelni kell, és élni a variálhatóság lehetőségével, hiszen jól látható, hogy a biztosítók számtalan konstrukciót tesznek elérhetővé, hogy kollégáink tényleg a munkakörükhöz leginkább illeszkedő egészségbiztosítást kaphassák, amellyel igazán biztonságban érezhetik magukat. Éppen ezért, hogy még pontosabb képet kaphassunk a választható csomagokról, a biztosítási események köréről és a védelem mértékéről, a továbbiakban ezeket vizsgáljuk meg részletesen is.

Láthatjuk, hogy rengeteg lehetőségünk van, és a végén mindenki nyer: 

  • A munkatársaink jól járhatnak a céges egészségbiztosítással, mert jóval nagyobb fokú védelemben részesülhetnek, mintha egyénileg kötnének egészségbiztosítást;
  • Cégvezetőként ezzel a juttatással szintén nyerhetünk, hiszen nagyobb arányban tudjuk megtartani a jó és hatékony munkatársakat, növelve ezzel a cég sikereit a piacon; 
  • A biztosítónak pedig a nagyobb kockázatok ellenére is megéri céges konstrukcióban kedvezőbb feltételeket biztosítani, hiszen csoportosan mindezek ellenére is nagyobb mozgásteret tud kialakítani és kisebb a ráfordított költsége is, mint egy egyéni szerződés esetében.

Milyen csomagot válasszunk?

Hogy milyen elemeket tartalmaz a választott csomag, az nagyban befolyásolja a céges egészségbiztosítás díjának végösszegét. Azt már tudjuk, hogy választhatunk magánorvosi, összegtérítéses vagy kombinált csomagot, azonban arról, hogy ezek milyen tételeket tartalmazhatnak, még nem esett szó. Ezek ismerete ugyanakkor – az előző fejezetben bemutatott két példa alapján jól látható, hogy – kulcsfontosságú, hiszen nem biztos, hogy minden munkatársunknak azonos típusú és mértékű védelemre van szüksége.

Az, hogy milyen elemeket tartalmazó csomagot választunk, nagyban befolyásolja a fizetendő díjat.

Összegtérítéses egészségbiztosítás cégeknek

Egy összegtérítéses egészségbiztosításban jellemzően a kórházban töltött napok, egy-egy műtét, a maradandó sérülések (rokkantság), égési sérülés vagy csonttörés után fizet a biztosító. 

Fontos azonban, hogy céges konstrukcióban ezt a típust kizárólag élet-, esetleg balesetbiztosítással is kombinálva köthetjük meg, ezért ebben az esetben még az életbiztosítási elem mértékét is meg kell határoznunk.

A piacon elérhető céges konstrukciókban a biztosítók jellemzően 3-5 különböző csomagot kínálnak fel, melyekben ugyanazok az események eltérő biztosítási összegekkel érhetők el, és a nagyobb csomagokban jellemzően több elem kap helyet

Magánorvosi egészségbiztosítási lehetőségek cégeknek

A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosításban, ahogy azt már korábban is láttuk, nem pénzbeli jutattást kapunk, hanem magánorvosi ellátást vehetünk igénybe a biztosításért fizetett fix éves díjért cserébe. Ez legfőképp különböző szakorvosi ellátásokra terjed ki, amelyek nagy segítséget jelentenek.

Bármelyik magánorvosi csomagot is választjuk, az ellátásszervezést és a 24 órán át hívható call center szolgáltatást (ahol orvosi tanácsokat kaphatnak egy-egy tünet kapcsán) minden esetben biztosítják kollégáinknak.

Ezen felül pedig a csomag méretétől függően éves szűrővizsgálatokat (például akár fogászatit is!), ahogy láthattuk, szakorvosi ellátást, egynapos sebészeti beavatkozást, labor- és képalkotó vizsgálatokat, második orvosi szakvéleményt, sőt akár házi vizit szolgáltatást is tartalmazhat egy-egy csomag.

Ennél a típusnál is több különböző szintű, előre összeállított csomag közül választhatunk. Így például – az Uniqa Med 4 Group névre keresztelt vállalati szolgáltatásfinanszírozó konstrukciójának keretein belül – kollégáink egy alapcsomaggal egy évben maximum 50.000 forint értékben vehetnek igénybe laborvizsgálatokat, szűrővizsgálaton viszont a biztosítás keretein belül egyáltalán nem vehetnek részt.

Fontos figyelembe venni, hogy az alapcsomagban a biztosítók rendre meghatároznak valamilyen korlátozást a járóbeteg-ellátással kapcsolatban is. Találhatunk olyan szolgáltatót, amelyik az igénybe vehető szakorvosi ellátások körét korlátozza, de olyan biztosítót is, ahol bármely szakorvosi ellátás elérhető az alapcsomaggal biztosított munkatársaink számára, ugyanakkor egy éves összeghatárt adnak meg vagy a kérhető ellátás számát (pl. évi max öt alkalom) korlátozzák. És bár a legtöbb szerződés keretében a szabad orvosválasztáshoz is jogunk van, előfordul, hogy a biztosító szolgáltatásszervezőjével kapcsolatban nem álló orvosok által nyújtott szolgáltatások díjának csak egy előre meghatározott részét fizetik.

Éppen ezért elengedhetetlen tanulmányozni az egyedi ajánlatban szereplő szolgáltatások feltételeit, valamint akár a munkatársakkal is egyeztetni, hogy milyen szolgáltatásokra lenne igényük, és azt belevenni a csomagba, hogy ne kerülhessenek olyan helyzetbe, hogy éppen a panaszaikkal ne tudjanak valamilyen szakorvosi vizsgálatot igénybe venni a céges biztosítás keretében.

Ugyanakkor egy prémium csomaggal munkatársaink korlátozás nélkül mehetnek laborvizsgálatokra, és évente egy alkalommal emelt szintű szűrővizsgálaton is részt vehetnek, így mindenképpen érdemes elgondolkodni a minél teljesebb körű védelmen.

Kombinált egészségbiztosítási termékek

A harmadik lehetőségünk, hogy a magánorvosi, illetve az összegtérítéses egészségbiztosítás előnyeit összegyúrjuk, és ezek kombinációját nyújtjuk munkatársainknak. 

Ilyen lehetőséggel több biztosítónál is találkozhatunk, ilyen a már említett Generali Company Care csomagja is, ami tartalmaz magánorvosi és összegtérítéses elemeket is.De például az Union is előrukkolt már hasonló ajánlattal. 

Ahogy a másik két esetben már láthattuk, a kombinált konstrukciókra is igaz, hogy több különböző szintű csomag közül választhatunk, melyek eltérő szolgáltatásokat nyújtanak különböző feltételekkel, illetve eltérő összegű térítést biztosítanak az egyes események után.

Ez tehát – a Generali termékének példájánál maradva – azt jelenti, hogy az alapcsomagban, bár tartalmaz labor- és diagnosztikai vizsgálatokat, csonttörés esetén csak kisebb összeget (50.000 forint) fizet, és a legalább 30%-ot meghaladó rokkantság után sem olyan jelentős összeget térít (3 millió forint). Ez a csomag műtétek és balesetek után nem térít semmilyen összeget. 

A legmagasabb szintű védelmet adó Exkluzív csomagban ugyanakkor az exkluzív szűrővizsgálat, korlátlan labor- és diagnosztikai vizsgálat mellett betegszállítást, házi vizitet és egynapos sebészeti beavatkozásokat is igénybe vehetnek kollégáink a biztosításon keresztül. Emellett pedig az összegtérítéses elemek köre is szélesebb, hiszen külföldi egészségügyi biztosítást és segítségnyújtást is tartalmaz a csomag, a Start csomagban is szereplő események után pedig magasabb összeget fizet a biztosító. Így egy csonttörés után 100.000 forintot, a 30%-ot meghaladó rokkantság esetén pedig 10 millió forintot kap a biztosított.

Azt ugyanakkor fontos tudni, hogy az ilyen csomagokban az összegtérítéses elemek terén jelentősen szűkebb körű a választási lehetőség. Ez azt jelenti, hogy bizonyos esetekben akár kedvezőtlenebb feltételekkel térítenek, mintha egy élet- és/vagy balesetbiztosítással kombináltan kötnénk meg egy összegbiztosítást.

Az eddig ismertetett egészségbiztosítási lehetőségeken kívül van olyan biztosító (pl. az Union), amely munkavállalói egészségfejlesztési programot is elérhetővé tesz, ahol szakértő partnereikkel az egészségtudatosságot fejlesztik különböző foglalkozások és szűrővizsgálatok segítségével. Ez is egy olyan extraszolgáltatás, amely akár e szolgáltató irányába billentheti a mérleg nyelvét, amikor az ajánlatok összehasonlítására kerül sor.

Láthatjuk tehát, hogy számos variációban köthetünk egészségbiztosítást kollégáink részére, így mindenki számára megtalálhatjuk azt a védelmet, ami a munkaköréhez kapcsolódóan a leginkább optimális.

A termékek és lehetőségek megismerése ugyanakkor csak egy szelete ennek a béren kívüli juttatási lehetőségnek. Cégvezetőként a mérleg egyik serpenyőjében ugyanis a várható nyereség mellett mindig ott szerepel a várható kiadás mértéke is.

Mennyi az annyi? – Költségek

Egy konkrét ajánlat tényleges költségét számos tényező befolyásolja, amivel viszont minden esetben számolnunk kell, az az, hogy minél magasabb védelmet és minél több biztosítási eseményt választunk, annál magasabb árral kalkulálhatunk.

Azt ugyanakkor nem szabad elfelejtenünk, hogy a magasabb céges egészségbiztosítási védelem a munkavállalóinknak megtérül, hiszen jelentősen kedvezőbben juthatnak egészségbiztosításhoz, mintha egyénileg kellene utánajárniuk és szerződést kötniük. Sok esetben pedig már ennek az adminisztrációs tehernek az átvállalása önmagában is növeli a cég iránti elkötelezettséget.

Minél magasabb szintű védelmet szeretnénk, annál magasabb árra számíthatunk.

A kedvezőbb feltételek, a többletszolgáltatások és a kevesebb orvosi váróban töltött idő pedig szintén megtérülhet a cégünk számára. Hiszen ezek együttesen érhetik el, hogy munkatársaink elkötelezettebbé, egészségtudatosabbá és akár motiváltabbá váljanak.

Konkrét költségeket szinte egyetlen biztosító oldalán sem találhatunk, mivel láthattuk, hogy a pontos összeget milyen sok cégspecifikus tényező befolyásolja. 

A költségek terén nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy egy 2019-es törvénymódosítás értelmében a cafeteriaként nyújtott céges egészségbiztosítás már nem adómentes. Bizonyos esetekben jövedelemként adóznak, de a legtöbb esetben a kedvezőbb, csoportos adózással.

Felmerülhet a kérdés, hogy mégis hogyan jussunk pontos információhoz? Keressük fel a legnagyobb szolgáltatókat? Lehetséges, de ez igencsak időigényes folyamat. Egyedül nincs elég kapacitásunk arra, hogy minden biztosító minden ajánlatát végigböngésszük, netalántán minden biztosítót egyenként felkeressünk, és az összes munkatársunk vagy részlegünk számára a legjobb összetételt válasszuk ki úgy, hogy az tényleg win-win helyzetet teremtsen.

Vagy kérdezzük meg cégvezető ismerőseinket, hogy ők milyen áron jutottak megfelelő védelemhez? Ez sem rossz ötlet, ám a szakértők nem javasolják, hogy ismerős cégvezetők tapasztalatai alapján következtessünk a várható költségekre, vagy akár hozzunk meg döntéseket. Ami ugyanis másoknak jó megoldást nyújt, az nem biztos, hogy kielégítő lehet a mi cégünk számára is, ráadásul az árakat sok minden befolyásolja, így tényleg nagyon különbözőek lehetnek.

Szerencsére ma már léteznek olyan független pénzügyi tanácsadó cégek, ahol az ügyfél megbízásából, tehát kizárólag a mi érdekeinket szem előtt tartva, díjmentesen keresik meg azt vagy azokat a konstrukciókat, amelyekkel a cég és az alkalmazottak is jól járhatnak (természetesen pontosan olyan áron, mintha a biztosítónál egyénileg kötnénk, tehát többletköltségektől mentesen).

Ezzel pedig hatalmas terhet vehetnek le a vállunkról, hiszen ők ismerik az összes biztosító teljes kínálatát. Sőt, nem ritkán a független tanácsadókon keresztül érkező szerződőknek kedvezőbb feltételeket is kínálnak a biztosítók, mint azoknak, akik önállóan keresik meg őket. Így az előzetesen összegyűjtött céges igények és szempontok alapján a cégünk számára legjobb termékeket tudják ajánlani nekünk. Emellett pedig akár abban is segítségünkre lehetnek, hogy a különböző területeken dolgozó munkatársaink számára milyen típusú és mértékű védelem lehet a legjobb választás.

Független tanácsadással időt, energiát és pénzt spórolhat meg cégének. Kérjen időpontot szakértőinktől, hogy elégedett munkatársakkal építhesse tovább vállalata sikerét!


Alakítsuk át együtt a pénzügyi gondolkodás­módot!

Kövessen, kedveljen, osszon meg, kérdezzen, írjon nekünk.

Örömmel beszélünk olvasóinkkal!