Cikkünkből megtudhatja, melyik egészségbiztosítási típus kinek éri meg.
Kinek és miért éri meg egészségbiztosítást indítani?

Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy milyen esetekben melyik egészségbiztosítás lehet az előnyös az Ön számára. Ezzel segítve, hogy könnyebben megtalálja a céljaihoz leginkább illeszkedő konstrukciót.

Az egészség a legnagyobb kincs, és ezt sokszor csak akkor értékeljük, amikor már késő. Mindnyájan szeretnénk saját magunk és családtagjaink számára aktív és egészséges életet biztosítani. Ezért mi is sokat tehetünk, ha tudatosan gondolunk – és felkészülünk – a nehezebb időkre is.

Ha szeretnénk elkerülni az olyan élethelyzetet, melyet egy betegség miatti bevételkiesés okoz, vagy egy egészségügyi probléma esetén a legjobb ellátásban kívánunk részesülni, netalántán arra a biztonságra vágyunk, hogy egy kritikus betegség során is – amelyre csak külföldön érhető el a leghatékonyabb gyógykezelés – legyen segítségünk, nem árt időben felkészülni.

Ezekre a problémákra nyújtanak megoldást a biztosítótársaságok által kínált különféle egészségbiztosítások. Nem mindegy azonban, hogy ki hogyan szeretné biztosítani az egészségét. Ugyanis ez személyenként eltérhet és nagymértékben függ az egyéni preferenciáktól és az élethelyzetektől. Laikusként pedig könnyen elveszhetünk a különböző egészségbiztosítási konstrukciókról fellelhető információk között.

Milyen előnyei vannak a magánorvosi és az összegtérítéses egészségbiztosításnak? Milyen esetben nyújt segítséget a kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása? Melyik lehet számunkra az ideális választás?  

Szakmai ismertetőnkben többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ. Kezdjünk is bele!

Alapfogalmak tisztázása

Azokat a biztosítási konstrukciókat nevezhetjük egészségbiztosításnak, amelyek valamilyen formában az egészségi állapotunk megőrzését szolgálják, illetve annak a romlását hivatottak mérsékelni, valamint az egészségünkben felmerülő károkat helyreállítani.

Az egészségbiztosításoknak alapvetően három különböző típusát különböztethetjük meg.

Az egészségbiztosításoknak három típusát különböztethetjük meg, ezek a következők:

  • összegtérítéses egészségbiztosítás;
  • magánorvosi egészségbiztosítás;
  • kritikus betegségek külföldi gyógykezelése.

Az összegtérítéses egészségbiztosítások egy előre rögzített biztosítási összeget fizetnek ki a biztosítási szerződésünkben rögzített biztosítási események bekövetkezte  (pl. műtét, kórházban töltött napok) után. A kifizetés minden esetben utólagos, vagyis egyfajta bánatpénzként is tekinthetünk rá. Ezeket az egészségbiztosításokat önálló termékként már 7-8 ezer forint havi díjért cserébe megköthetjük. Ha többet szeretne megtudni ezekről a lehetőségekről, akkor olvassa el Összegtérítéses Egészségbiztosítás Útmutatónkat.

A magánorvosi egészségbiztosítás ezzel szemben egy szolgáltatásfinanszírozó konstrukció. Vagyis ha a biztosítási esemény (ez esetben a megbetegedés) megtörténik, akkor nem pénzt fizet a biztosító, hanem magánegészségügyi ellátást nyújt, amelynek legfőbb előnye, hogy modern és színvonalas környezetben vehetjük azt igénybe. Magánorvosi biztosításunk terhére például térítésmentesen részesülhetünk különféle magán járóbeteg-ellátásban (pl. kardiológia, bőrgyógyászat), ambuláns műtéti vagy akár egynapos sebészeti ellátásban – mindezt már havi 8–35 ezer forintért cserébe.

A kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása szintén szolgáltatásfinanszírozó konstrukció, amely a szerződésbe foglalt betegségek (pl. rosszindulatú daganatos elváltozások) diagnózisa esetén lehetővé teszi számunkra a külföldi gyógykezelést. Erre jelenleg a piacon a Uniqa Med TopDoc és a CIG Pannónia  Best Doctors biztosítása esetében nyílik lehetőségünk. Ilyen egészségbiztosítást 19–64 éves kor között köthetünk, és a biztosítói védelem 85 éves korig tart. Jellemzően ezek a termékek tartam nélküliek, azaz rendre egy évre kötjük, aztán az évfordulókor folyamatosan megújulnak. Ez a biztosítás egy aktív korú felnőtt személynek már körülbelül 90 ezer forintos éves díjért cserébe elérhető.

A három különböző egészségbiztosítás együttesen az egészségvédelem egész nagy részét képes lefedni. Azt azonban fontos kiemelni, hogy sürgősségi ellátást igénylő, az emberi életet veszélyeztető helyzetben az állami egészségügyi ellátást kell igénybe vennünk, függetlenül attól, hogy milyen egészségbiztosítási szerződéssel rendelkezünk.

Hogy kinek melyik típusú egészségbiztosítást felel meg a leginkább, azt jelentősen befolyásolhatják a céljaink és az aktuális élethelyzetünk. Ezért a következő fejezetekben a különböző igények mentén fogjuk részletesen is áttekinteni a három különböző szolgáltatás előnyeit – így nyújtva segítséget a konstrukciók közötti eligazodásban.

A magánorvosi egészségbiztosítás céljai és előnyei

Az egészségmegőrzés egyik legfontosabb alappillére a prevenció, amely alatt nem csak azt értjük, hogy igyekszünk elkerülni a betegségek kialakulását (például úgy, hogy egészséges életmódot folytatunk). Hanem azt is, hogy az apróbb bajokat még időben tetten érve megelőzzük a súlyosabb, nehezebben korrigálható betegségek kialakulását. Manapság viszont az állami egészségügyi ellátórendszer állapotát elnézve ez nem olyan egyszerű feladat. Hiszen már egy rutin kivizsgálás esetében is várólistával találhatjuk szemben magunkat. 

Magánorvosi biztosítással bizonyos rendszerességgel preventív szűrővizsgálatokat is elvégeztethetünk.

Az egészségromlás megelőzése

Mindannyian hosszú és egészséges életet szeretnénk. Ez leginkább proaktív gondolkodással és az elérhető szűrővizsgálatokat rendszeresen igénybe véve valósulhat meg.

Legalább éves gyakorisággal indokolt elvégezni pár rutinvizsgálatot még abban az esetben is, ha teljesen egészségesnek érezzük magunkat. Ilyen lehet egy teljes laborvizsgálat, szemészeti kivizsgálás, anyajegyszűrés, tüdőszűrés. Hölgyek esetében a nőgyógyászati kivizsgálás, míg a férfiaknak – negyven év felett – a prosztataszűrés.

A szűrővizsgálatok elvégzése történhet úgy is, hogy a háziorvosunkkal előzetesen egyeztetünk, aki beutal minket a megfelelő szakrendelésekre, ahol elvégzik a szükséges vizsgálatokat.

Sajnos azonban sokunknak kellemetlen tapasztalatai vannak az állami egészségügyi rendszerről, és ezek a sztereotípiák a legtöbbször nem alaptalanok. A hosszú várólisták és a rendelők terheltsége könnyen elveszi a kedvét az embernek attól, hogy elmenjen, és alávesse magát egy-egy amúgy sem éppen kellemes vizsgálatnak. Ezek a problémák már a koronavírus-járvány megjelenése előtt is közismertek voltak, azonban a pandémia csak tovább mélyítette az állami egészségügy iránt érzett szkepticizmusunkat.

E nehézségek megoldására kínál alternatívát a magánegészségügyi szektor, amely iránt évről-évre nagyobb érdeklődés mutatkozik. Ezért a magánrendelők ma már az elérhető szolgáltatások egyre szélesedő palettájával várják új és meglévő pácienseiket, amelyeket sokszor csomagban (mint például menedzserszűrés, kardiológiai szűrőcsomag stb.) is elérhetővé tesznek.

A legnépszerűbb magánegészségügyi ellátások közé tartoznak a bőrgyógyászati, a szemészeti, fogászati vagy a nőgyógyászati szakrendelések. Ezek népszerűségét tovább növeli, hogy az állami egészségügyi rendszerhez képest könnyebben tudunk időpontot foglalni a szakrendelésre. A rendelők terheltsége jelentősen alacsonyabb, ezáltal több ideje jut az orvosnak egy betegre, ráadásul erre kulturált körülmények között kerül sor.

Ezek a szolgáltatások azonban meglehetősen drágák, amit csak kevesen engedhetnek meg maguknak, és ezt a legtöbben még most is saját zsebből fizetik. Ezért az állami egészségügyben tapasztalt hiányosságok és a magánorvosi ellátás során felmerülő költségek miatt gyakran előfordul, hogy az emberek elhanyagolják az egészségüket. Ez viszont az esetek többségében később sokkal súlyosabb problémákhoz vezet. 

A megoldás: magánorvosi biztosítás

Annak ellenére, hogy a magánegészségügyi ellátásért mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, akkor sem kell az általa elérhető előnyökről lemondanunk, ha kevesebb pénzből gazdálkodhatunk. Manapság ugyanis ezek a szolgáltatások már bárki számára elérhetőek köszönhetően a kicsivel több mint egy évtizede megjelent magánorvosi (vagy más néven szolgáltatásfinanszírozó) biztosításoknak. 

Ezek ugyanis lehetővé teszik, hogy egy előre tervezhető fix havi díjért – a biztosítási díjért – cserébe (a választott szolgáltatási szinteknek megfelelően) a privát egészségügyi ellátások széles körét elérjük, melyek a következők:

  • járóbeteg-szakellátás (pl. fül-orr-gégészet, neurológia, gasztroenterológia, allergológia, pulmonológia); 
  • kis értékű diagnosztika (pl. laborvizsgálatok, röntgen, szövettan, ultrahang);
  • nagy értékű diagnosztika (pl. CT, PET CT, MRI);
  • egynapos sebészet, amelynek elvégzése maximum 24 órás kórházi bentfekvést igényel;
  • második orvosi szakvélemény, melyet csomagtól függetlenül legtöbbször korlátlan számban kérhetünk;
  • házi vizit;
  • betegszállítás;
  • gyógytorna; 
  • védőoltási tanácsadás.

Tehát ezeknek a konstrukcióknak a legnagyobb előnye, hogy ha kifizetjük a biztosításunk éves díját – amit megtehetünk éves, féléves, negyedéves vagy havi bontásban –, mentesülünk az eseti költségek alól, amit akkor kellene kifizetnünk, ha egyénileg keresnénk fel a magánorvosokat és vennénk igénybe a fenti ellátásokat. 

További előnyt jelent, hogy a biztosítónkon keresztül arányaiban sokkal több egészségügyi szolgáltatáshoz férhetünk hozzá már egy alapcsomaggal is, mintha ugyanezeket a saját pénztárcánkból kellene finanszíroznunk. Az egyik legfontosabb pedig, hogy nem kell a vizsgálatok szervezésével sem törődnünk, mert a biztosító emberei elintézik ezt helyettünk.

Jogosan merül fel a kérdés, hogy mégis mennyibe kerül mindez?

Egy magánorvosi biztosítást – csomagtól függően – akár már 80–90 ezer forint éves díjért megköthetünk, míg a több szolgáltatást tartalmazó módozatokért akár 300–400 ezer forintot is elkérnek egy középkorú ügyféltől. Vagyis egy ilyen egészségbiztosítás havi 8–35 ezer forintért cserébe bárki számára elérhető, aki szeretne tenni az egészségéért. Ha megnézzük, hogy egy átlagos vizit 25–30 ezer forint egy magánszolgáltatónál, egyetlen MR-vizsgálat díja pedig akár 80–100 ezer forint is lehet, akkor láthatjuk, hogy jobban megéri egy előre tervezhető, sokszor alacsonyabb havi díjat befizetni, hiszen így sokkal komplexebb ellátást kapunk.

Ehhez hozzájön még az – és manapság ez sem elhanyagolható szempont –, hogy mivel nem jelent plusz költséget, és sok időnket sem emészti fel a vizsgálatok leszervezése, sokkal nagyobb eséllyel veszünk részt az összes vizsgálaton, beleértve ebbe a kontrollvizsgálatokat is, amiket egyébként sokan hajlamosak, idő- vagy pénzhiányra hivatkozva, kihagyni.

Hogyan működik a szolgáltatásfinanszírozó biztosítás?

Miután áttekintettük a lényegesebb tudnivalókat a szolgáltatásfinanszírozó biztosításokról, nézzük meg, hogyan is működnek a gyakorlatban. Mit kell tennünk betegség esetén, és hogyan vehetjük igénybe a különböző egészségügyi szolgáltatásokat?

Minden esetben, amikor valamilyen panaszt észlelünk magunkon, a biztosítónk ellátásszervezőjével kell felvennünk a kapcsolatot, például telefonon keresztül. Ők a velük szerződésben álló magánegészségügyi szolgáltatók közül kiválasztják, hogy melyik intézményben és mikor tudnak minket fogadni. Ha igényeljük, akár orvosválasztásra is van lehetőség. 

A szükséges ellátás során felmerülő költségeket a biztosító és az egészségügyi szolgáltatók egymás között rendezik, vagyis erre nekünk már nem kell külön költeni.

A magánorvosi biztosítások további előnye, hogy nemcsak az egészségügyi ellátást garantálják, hanem annak megszervezését is. Ezáltal időt és energiát spórolnak számunkra, hiszen nem egyedül kell megszerveznünk a vizsgálatokat és időpontot egyeztetni a különféle rendelésekre.

Rendszerint a drágább, exkluzív csomagokban megtalálhatók az éves, preventív szűrővizsgálatok is, ami kimondottan az egészségmegőrzést hivatott szolgálni, mivel akkor is igénybe vehetjük ezt a szolgáltatást, ha semmilyen panaszunk nincs. Így képbe kerülhetünk egészségi állapotunkkal, és ha fény derül valamilyen problémára, akkor akár a tünetek megjelenése előtt foganatosíthatjuk a további lépéseket, amelyek a gyógyuláshoz vezetnek.

Az igény szerinti ellátás mellett a csomagok részét képezi a nap 24 órájában elérhető call center szolgáltatás is. Azt azonban fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy ez nem azonos az ellátásszervezővel, aki az orvosi vizsgálatok előkészítésének lebonyolításáért felel.

Ugyanis a call center szolgáltatás során egészségügyi személyzetnek, rendszerint rezidens orvosoknak tehetjük fel kérdéseinket. Segítséget kérhetünk például egy vizsgálati eredmény értelmezésében vagy útmutatást kaphatunk felírt gyógyszerek alkalmazásával kapcsolatban.

Bár az elérhető szolgáltatások palettája széles körű, azért nem árt tudni, hogy az egy éven belül igénybe vehető ellátások számát a legtöbb biztosító a visszaélések elkerülése végett korlátozza. (Ez a limit azonban jóhiszemű felhasználás mellett ritkán jelent valódi akadályt.) 

Kinek érdemes a magánorvosi biztosítást választania?

A magánorvosi biztosítás célja, hogy egy fellépő egészségügyi panasz esetén biztosítsa a páciensek számára a gyors és szakszerű ellátást. E mellett elérhetővé teszi a legkülönbözőbb orvosi vizsgálatok – akár preventív jelleggel történő – elvégzésének lehetőségét. Mindezt egy olyan kellemes környezetben, ahol kiemelt figyelmet fordítanak a beteg igényeire.

Ezért a magánorvosi biztosítást azoknak ajánljuk, akik fontosnak tartják az egészségük megőrzését, szeretnék igénybe venni a magánorvosok nyújtotta szolgáltatásokat, és erre hajlandóak egy előre tervezhető, fix összeget áldozni.

Így például előnyös lehet annak a cégvezetőnek, akit megnyugvással tölt el, hogy évente részt vehet egy kivizsgáláson, ahol pontos képet kap aktuális egészségi állapotáról, illetve, hogy bármilyen baj esetén gyors és emberséges ellátásban részesül. De annak az egyéni vállalkozónak is ideális megoldást nyújthat, aki saját bőrén tapasztalta meg az állami egészségügy hiányosságait, és inkább a magánegészségügyi szolgáltatásokat részesíti előnyben, ám nem szeretne minden vizsgálatot önerőből finanszírozni.

Egy magánorvosi egészségbiztosítási szerződés megkötése megnyugvással töltheti el azokat az aggódó szülőket is, akik szeretnék, hogy gyermekük a legjobb egészségügyi ellátásban részesüljön. Éppen ezért döntenek a családi biztosítási konstrukció mellett, amelynek segítségével már hat hónapos kortól biztosíthatják csemetéjük egészségét. Ezzel pedig kihasználhatják a családi szerződések másik nagy előnyét, ami kedvezőbb díjszerkezetükben rejlik. Ugyanis ezeket a biztosításokat a társaságok egy kötvényen vezetik, ezért a csoportos konstrukciónak köszönhetően kedvezőbb díjak mellett érhetjük el ugyanazokat a szolgáltatásokat.

A magánorvosi biztosítás esetén a biztosítótársaságok a rendszeresen fizetett biztosítási díjért – átalánydíj – cserébe nem pénzt fizetnek a biztosítottnak, hanem magánegészségügyi ellátást nyújtanak. A magánorvosi ellátást betegség esetén a biztosítóval szerződésben álló ellátásszervező partnereinél (magánkórházakban és -rendelőkben) vehetjük igénybe.

Szeretné megtalálni az Ön számára legkedvezőbb magánorvosi biztosítást? Kérje bátran független tanácsadónk segítséget, aki díj- és többletköltségektől mentesen segít felkutatni az elképzeléseihez leginkább illő egészségbiztosítást.

Az összegtérítéses egészségbiztosítás célja/előnyei

Betegség vagy baleset következtében nem csak a szakszerű ellátásról kell gondoskodnunk. Sajnos a legtöbb embernek anyagilag is megterhelő a táppénzen töltött idő, amikor a szükséges kezelések és gyógyszerek miatt ráadásul jelentős pluszkiadásai is keletkezhetnek.

Az összegtérítéses egészségbiztosítás az esetleges betegségünk következtében keletkezett plusz anyagi terheinket hivatott enyhíteni.

Az egészségromlás anyagi következményei

Aktív éveink alatt az életünkben fontos szerepet játszik a munkahelyünk. Alkalmazottként, ha megbetegszünk, akkor betegszabadságra kell mennünk, majd ha a lábadozás hosszabbra nyúlik, táppénzt is igénybe kell vennünk. Ennek az összege azonban lényegesen alacsonyabb, mint a rendes havi munkabérünk.

A betegszabadságra a keresőképtelenség első 15 napján vagyunk jogosultak, amit a munkáltatónak kell kifizetnie. Ennek a mértéke a távolléti díj 70%-a, és ebből még a fizetésünkhöz hasonlóan adóznunk is kell. A táppénz a betegszabadság idejét meghaladó naptól kezdődően illeti meg a munkavállalót, és maximum egy évig lehetünk rá jogosultak. Összege általában a napi átlagkereset 60%-a, de mértéke egyes kórházi ellátásoktól függően akár változhat is.

A táppénz és a betegszabadság közti különbségekről, az ellátások feltételeiről és az igénylés menetéről bővebben itt olvashat.

Főállású KATA-s vállalkozóknak azonban nem jár betegszabadság, az ő esetükben az orvos táppénzt állapíthat meg. Ez 2020. július 1-je óta az 50 ezer forintot fizető főállású KATA-vállalkozó esetében 102 ezer forint, míg az emelt összeget (75 ezer forint/ hó) adózó esetében 170 ezer forint. Ha figyelembe vesszük, hogy egy hónapban sokkal több forgalmat bonyolíthatunk, akkor azonnal látjuk, hogy egy betegség vagy baleset miatt táppénzen töltött időszak alatt jelentős keresetkieséssel számolhatunk.

Hogyan lehet gondoskodni a kiesett jövedelemről?

A váratlan helyzeteket, amilyen például egy betegség, nem biztos, hogy el tudjuk kerülni, viszont előrelátó módon fel tudunk rájuk készülni. Ennek egyik lehetséges módja, ha rendelkezünk összegtérítéses egészségbiztosítással.

Röviden tekintsük át az összegbiztosítás működését!

Ahogy arra már cikkünk elején is utaltunk, ezek a konstrukciók minden esetben csak a káreseményt követően, utólag fizetnek egy előre definiált összeget, ami a biztosítási szerződésünkben kerül rögzítésre. A biztosítási összeg szabadon felhasználható, ezáltal alkalmas arra, hogy pótolja a táppénzen töltött idő miatt kieső keresetet, illetve annak egy részét. Ennek köszönhetően pedig zavartalanul folytathatjuk megszokott életvitelünket lábadozásunk idején.

Mivel a biztosítási összeget utólagosan kapjuk meg, ezek a konstrukciók csak közvetve könnyítik meg gyógyulásunkat. Hiszen nekünk az ilyenkor felmerülő költségeket minden esetben meg kell előlegeznünk, ami a probléma súlyától függően akár a félretett tartalékunkból is történhet, és ezt a kieső jövedelmet képes pótolni később a térítés.

Adódik a kérdés, hogy egy klasszikus összegtérítéses egészségbiztosítás milyen esetekben térít. A következők biztosan szerepelnek a szerződésünkben: 

  • műtéti térítés, amelyhez a műtéti kockázattól függően eltérő biztosítási összeget rendelhetnek;
  • kórházi napi térítés;
  • térítés maradandó egészségkárosodás, rokkantság esetén.

Mindezeken felül lehetőségünk van olyan kombinált kockázati élet-, baleset- és egészségbiztosítást kötni, amely életbiztosítási elemeket is tartalmaz. Vagyis abban az esetben, ha a biztosított betegség vagy baleset következtében meghal, akkor egy nagyobb összeg is kifizetésre kerül a biztosításban megjelölt kedvezményezett(ek) részére. 

A kiemelt kockázatú vagy más néven kritikus betegségek közé számos olyan betegség tartozik, amelyek előfordulásának gyakorisága évről évre emelkedő tendenciát mutat. Az elérhető alapcsomagok védelme ezekre – éppen e betegségek gyakori előfordulása miatt – jellemzően nem terjed ki, azonban biztosításunk (ha magasabb szolgáltatási szintű, drágább csomagot választunk) akár 35 ilyen betegség fennállása esetén is fedezetet nyújthat (pl. Uniqa-Med Help III. termék). Így például a rosszindulatú daganatos betegségek, a szívinfarktus, az agyi érkatasztrófák, a krónikus veseelégtelenség, a Crohn-betegség, a colitis ulcerosa, heveny súlyos májgyulladás, végtagamputáció, szervtranszplantáció stb. esetén is számíthatunk térítésre.

Nem kell azonban mindig a legrosszabbra gondolni. Egyes konstrukciók például nagy segítséget jelenthetnek fiatal pároknak is, akiknek gyermekük születik, hiszen a gyermek születése is biztosítási eseménynek számíthat, így jogosulttá válnak az akár 100 ezer forintos térítésre is, ami jelentős segítség lehet.

Ha szeretne többet megtudni a köznyelvben szülési támogatás néven elterjedt szolgáltatásról, amely ma már egyre több konstrukcióban igénybe vehető, előre tervezhető bevétel a gyermek érkezése körüli időszakban, akkor olvassa el a témában készült útmutatónkat!

Kinek való az összegtérítéses egészségbiztosítás?

Legtöbbünk életében eljön az a pillanat, amikor megbetegszünk vagy balesetet szenvedünk, és igénybe kell vennünk valamilyen egészségügyi ellátást. A jó hír, hogy az ilyen váratlan helyzetekre felkészülhetünk.

Könnyen előfordulhat, hogy egy szerencsétlen baleset miatt műtétre szorulunk, és akár két hétre a kórházba is be kell feküdnünk. Majd ezt követően egy hónapot táppénzen kell töltenünk a lábadozás miatt. Ilyenkor jön jól egy összegtérítéses biztosítás. Hiszen ilyen esetben a jövedelemkiesés szinte borítékolható, viszont mivel a gyógyulásunk után a biztosító kifizeti számunkra a kórházi bentfekvés után járó napi térítést (ami csomagtól függően 5-25 ezer forint/nap is lehet), ezen felül a műtéti térítést is megkapjuk (ami a biztosításunktól és a beavatkozás súlyosságától függően akár az 500 ezer forintot is elérheti), ezzel kvázi visszapótolhatjuk a kieső összeget. Akár az is elképzelhető, hogy összességében nem is kell olyan nagy mértékű bevételkieséssel számolnunk, és ebben a tudatban zavartalanabb a gyógyulás folyamata is.

Ezek a biztosítási termékek tehát segítenek áthidalni a betegség miatti jövedelemcsökkenés okozta nehézségeket. Ezért egy ilyen egészségbiztosítás épp úgy segítség lehet annak a virágkötőnek, aki szezon közepén esik ki a munkából, de annak a multinacionális vállalatnál dolgozó alkalmazottnak is, aki egy csapatépítő hétvégén szenved szerencsétlen baleset, és emiatt kényszerül táppénzre.

De egy összegtérítéses egészségbiztosítás a szülőknek gyermek születése esetén is jól jöhet! Amellett, hogy némelyik térít gyermek születése esetén, vannak olyan konstrukciók a piacon, amelyek az őssejtlevételt is finanszírozzák. Manapság egyre népszerűbb ez a bevatkozás, hiszen így a szülők biztosíthatják gyermekük számára a legjobb terápiás lehetőséget egy későbbiekben fellépő súlyos egészségügyi probléma felbukkanásakor. Ez az egyébként sem olcsó beavatkozás anyagilag megterhelő lehet, mivel egy gyermek születése eleve számtalan kiadással jár. Viszont az ezt az elemet is tartalmazó összegbiztosítás (amennyiben a gyermek születése és a kockázatviselés kezdete között eltelt egy év) meglétekor kérhető ez a szolgáltatás.

Az őssejtlevétel jó példa arra, hogy ezeket a biztosításokat nemcsak a már bekövetkezett károk enyhítésére, hanem bizonyos esetekben a jövőbeliek elkerülésére is eredményesen alkalmazhatjuk.

Az összegtérítéses egészségbiztosítások a biztosítási szerződésünkben meghatározott káresemények bekövetkezése esetén (pl. kórházi napi térítés, műtéti térítés, rokkantság) nyújtanak utólagosan pénzbeli térítést. Vagyis ezek a biztosítások az egészségügyi problémák miatt bekövetkező jövedelemkiesést hivatottak ellensúlyozni. Az így kifizetett és szabadon felhasználható biztosítási összeg segít minket, hogy életvitelünket a megszokott színvonalon folytatva a gyógyulásra koncentrálhassunk.

Kritikus betegségek külföldi gyógykezelése

Manapság a szív- és érrendszeri, illetve a különböző daganatos megbetegedések egyre több embert érintenek. Ezeknek a kritikus betegségeknek a kezelésére azonban a korábban bemutatott magánorvosi egészségbiztosítások nem terjednek ki. Kezelésük nemcsak lelki-, de komoly anyagi terhet is jelent a legtöbb család számára. 

A kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása lehetőséget nyújt arra, hogy egy súlyos diagnózist követően a legjobb ellátásban részesüljünk külföldön.

Az egészségünk azonban mindennél többet ér. Természetes, hogy egy súlyos betegség diagnosztizálását követően szeretnénk a legjobb ellátásban részesülni és meggyógyulni. A kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása ezt a lehetőséget teremti meg számunkra, mindezt egy előre jól kalkulálható biztosítási díjért cserébe. Ezáltal bárki számára elérhetővé válnak a világ legjobb orvosai és legkorszerűbb gyógymódjai.

Mik a nehézségek egy ilyen helyzetben?

Egy súlyos betegség diagnózisa a legtöbb embert hidegzuhanyként éri. Nem beszélve arról, hogy hirtelen egy olyan ismeretlen helyzetben találjuk magunkat, amiben eddig még soha. 

Nyilvánvaló, hogy először megpróbálunk tájékozódni a szóba jöhető lehetőségekről, a kezelési módokról és azok várható eredményeiről. Ez rengeteg időnket és energiánkat felemésztheti. A legtöbbször azonban ilyenkor megkezdődik a versenyfutás az idővel is, hiszen ebben a helyzetben minden hét vagy hónap sorsdöntő lehet. 

Amennyiben felmerül a betegségünk külföldi gyógykezelésének alternatívája, akkor általában a másik korlátozó tényező annak a költsége. Ennek oka, hogy ezeket a terápiákat legtöbbször a társadalombiztosításunk sem fedezi, és egyébként is, ilyenkor még a hazai magánorvosi szektorhoz képest is jelentősen magasabb díjakkal számolhatunk.

A megoldás: a kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása

Egy súlyos betegség esetén a reményvesztett helyzetből a kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása jelenthet számunkra kiutat. A szolgáltatásba tartoznak a következő esetek:

  • a daganatos betegségek; 
  • a bypass (szívkoszorúér-áthidaló) műtét; 
  • a szívbillentyűcsere és -korrekció; 
  • az élődonoros szövet- és szervátültetés; 
  • az agyi és koponyaűri idegsebészeti beavatkozás; 
  • valamint a gerincoszlop jóindulatú daganatainak eltávolítása és kezelése.

Ha olyan betegséget állapítanak meg orvosaink, amelynek a kezelését a kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása finanszírozza, akkor első lépésként a biztosítónkkal kell felvennünk a kapcsolatot, és továbbítanunk a diagnózist, illetve minden orvosi leletet, melyet a betegségünkkel kapcsolatban kaptunk. 

Ezt követően a biztosító egy adminisztratív ellenőrzést követően megállapítja, hogy jogosultak vagyunk-e a második orvosi szakvélemény kiállítására és a külföldi gyógykezelésre. Majd a pozitív elbírálást követően leleteinket megküldi az ellátásszervező cégnek, a Furthernek, aki mindezeket átadja véleményezésre a külföldi szakorvosoknak. A Furtherrel kapcsolatban álló orvosok összeállítják a második orvosi szakvéleményt és javaslatot tesznek az általuk legjobbnak vélt terápiás eljárásra. Ezzel egyidejűleg továbbítják azoknak a specialistáknak és intézményeknek a listáját, akik betegségünk kezelésében nemzetközileg is elismert szaktekintélynek számítanak.

A konzílium által összeállított szakmai állásfoglalást a Further továbbítja részünkre, hogy eldönthessük, melyik egészségügyi intézményt és orvost szeretnénk választani.

Elhatározásunkat követően a Further teljes körűen megszervezi a kezelésünket – a kiutazástól a szállásfoglaláson át a kórházi elhelyezésig és a kezelésig –, és biztosítja egy fő kísérő utazását is. A biztosításnak hála nem kell ugyanis egyedül nekivágnunk egy ilyen megterhelő útnak. 

Jó, ha tudjuk, hogy a Further és orvosi hálózata a hazatérésünket követően is tanácsadást és támogatást nyújt számunkra, ezzel elősegítve a teljes gyógyuláshoz és a hétköznapi életbe való visszatéréshez az ideális körülmények megteremtését.

Kiknek éri meg ez a lehetőség?

Ennek a szolgáltatásfinanszírozó biztosításnak a megjelenése a hazai biztosítói piacon megteremtette annak a lehetőségét, hogy egy előre pontosan megtervezhető biztosítási díjért azoknak is elérhetővé tegye a legkorszerűbb és a legmagasabb szintű külföldi gyógykezeléseket, akiknek egyébként erre nem lenne anyagi fedezete.

Éppen ezért segítséget jelenthet annak a többgyermekes édesapának is, aki attól fél, hogy több közeli ismerőséhez hasonlóan őt is szív- és érrendszeri betegséggel diagnosztizálják, és nem fogja látni felnőni gyermekeit. Felelősségteljes gondolkodásának köszönhetően – a kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosításával – azonban lehetősége nyílik arra, hogy egy ilyen rettegett betegség esetén a legjobb külföldi specialisták által kidolgozott, innovatív terápiás eljárásban részesüljön, és továbbra is teljes értékű életet élhessen családja körében.

Annak a fiatal, multinacionális vállalatnál dolgozó menedzsernek is alternatíva lehet egy ilyen konstrukció, aki szeretné kiegészíteni meglévő céges egészségbiztosítását egy plusz réteggel. Mivel azonban a vállalati biztosításukat legtöbbször összeg- és magánorvosi biztosításként kötik meg cégek, ezért a flottás egészségbiztosításának nem képezi részét a kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása. Így a példában szereplő személy arra az elhatározásra jut, hogy utánanéz egy ilyen egészségbiztosításnak, amihez egy független alkusz segítségét kéri. Miután kiválasztották a számára megfelelő szolgáltatást, az egészségének védelme kapcsán már nincs miért aggódnia. 

Ez a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás ugyanígy a gyógyulás lehetőségét nyújtja például annak a cégvezetőnek is, aki dinamikusan fejleszti családi vállalkozását, és ennek köszönhetően több alkalmazottjának és azok családjának is biztos egzisztenciát teremt, miközben saját szeretteinek boldogulását is biztosítja. Azonban szeretné, ha egy kritikus betegség diagnózisa esetén minden lehetőség rendelkezésére állna, ami megmentheti az életét – legyen az a lehetőség a világ bármely pontján –, hiszen ha ő nem lenne, az veszélybe sodorná családja biztonságát és a hosszú évek alatt felépített vállalkozása működését, közvetetten pedig az alkalmazottai életét is.

A kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása a biztosítási szerződésünkben meghatározott betegségek esetén nyújt számunkra segítséget. Mégpedig úgy, hogy a biztosítónk ellátásszervezője (Further) teljeskörűen megszervezi és lebonyolítja a vele szerződésben álló külföldi orvosokkal és egészségügyi intézményekkel a gyógykezelésünket (a kiutazástól egészen a hazaérkezésig és az utánkövetésig), hogy nekünk csak a gyógyulásra kelljen koncentrálnunk.

Az egészségbiztosítási termékek segítséget nyújtanak

A társadalombiztosítás megfizetésével mindenki jogosulttá válik az állami egészségügyi szolgáltatásokra. Jelenleg a sürgősségi ellátásokat csak ebben a rendszerben vehetjük igénybe. Ahogy azonban a legtöbben már megtapasztaltuk, nem mindig lehetünk elégedettek a kapott ellátással. Nem is beszélve az állami egészségügyi rendszer túlterheltségéről.

A fentebb ismertetett egészségbiztosítási megoldások különböző élethelyzetekre kínálnak megoldásokat. Általuk csökkenthetjük anyagi terheinket, illetve kiküszöbölhetjük az állami egészségügyi ellátás során tapasztalt hiányosságokat, így bárki számára biztosított egy modern, betegcentrikus egészségügyi ellátás.

Akinek fontos az egészségügyi prevenció vagy a legjobb magánorvosokhoz szeretne megfizethető áron eljutni, annak a magánorvosi biztosítás keretein belül elérhető egészségügyi szolgáltatások nyújtanak megfelelő ellátást. Aki a betegség miatt bekövetkező bevételkiesést szeretné pótolni, annak az összegtérítéses egészségbiztosítást érdemes választani. Míg azok, akik modern korunk kritikus betegségei ellen kívánnak biztosítói védelmet élvezni, és ehhez a külföldi gyógykezelés lehetőségével is szeretnének élni, akkor számukra a kritikus betegségek külföldi gyógykezelésének biztosítása tudja mindezt megteremteni.

Amennyiben életünk valamely területére kiterjedő biztosítói fedezetet szeretnénk, akkor érdemes megfontolni legalább egy egészségbiztosítási szerződés megkötését, de aki teljes biztonságban tudná magát, és felkészülne minden eshetőségre, az akár a fentiekből több biztosítást is kombinálhat

Azonban az, hogy megtaláljuk a számunkra ideális egészségbiztosítási konstrukció(ka)t, alapos biztosítópiaci ismereteket igényel. 

Érdemes tehát a választás folyamatába olyan független szakértőt is bevonni, aki jól ismeri a biztosítók kínálatában elérhető egészségbiztosítási termékeket, és egy díjmentes konzultációt követően segít kiválasztani a céljainknak leginkább megfelelő egészségbiztosítási konstrukció(ka)t.


Alakítsuk át együtt a pénzügyi gondolkodás­módot!

Kövessen, kedveljen, osszon meg, kérdezzen, írjon nekünk.

Örömmel beszélünk olvasóinkkal!