A három leggyakoribb egynapos műtét

A gyakori egynapos műtéteknél ma már elkerülhetjük a hosszas várólistákat, ha az állami egészségügy helyett a magánszolgáltatókat választjuk. A műtéti és vizsgálati díjakat pedig egy szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás megtérítheti.

Legutóbb frissítve: 2022. 01. 22.

Cikkünkben bemutatjuk a magánegészsgügyben igénybe vehető egynapos műtéteket.

A hazai egészségügy eddig is számos sebből vérzett, a koronavírus-járvány azonban csak tovább rontott az egyébként sem rózsás helyzeten. A szűrővizsgálatok akadozva működnek, a műtéti várólisták meghosszabbodtak, így ma már sajnos semmi meglepő nincs abban, hogy hónapokat kell várni még az egyszerűbb, egynapos műtétekre is, hacsak nem sürgős esetről van szó.

Persze a “sürgős” szó itt relatív. Hiszen ha valamilyen egészségügyi problémával orvoshoz fordulunk, akkor egyértelmű, hogy azt szeretnénk, minél hamarabb megkezdődhessen a kezelés. Ám hogyha az állapotunk nem indokol azonnali beavatkozást, akkor általában előjegyeznek minket műtétre – amelyre nem ritkán fél év múlva kerül csak sor. 

A legtöbbünknek ez hatalmas csalódást okoz, hiszen így még jó pár hónapot kell várnunk a problémánk megoldására. Ez egyrészt testileg is igen nehéz, hiszen meglehetősen kellemetlen például sérvvel, szürkehályoggal, bőrelváltozásokkal élni hosszabb ideig. Másrészt pszichésen is komoly terhet jelenthet egy betegség cipelése. 

Érthető, ha az embereknek előbb-utóbb elfogy a türelme, és emiatt egyre többen veszik igénybe a magánegészségügyet. Manapság ráadásul már nem csak viziteket és szűrővizsgálatokat végeznek a magánszolgáltatók, hanem kisebb, egynapos műtéteket is. Ezekben az intézményekben pedig egyrészt jóval hamarabb kerül sor az ellátásra, másrészt pedig  a felszerelés is korszerűbb, illetve a személyzet is empatikusabb, így a többség sokkal könnyebben szavaz bizalmat a magánegészségügynek. 

A gyors és szakszerű ellátásnak azonban ára van: a magánszolgáltatások igénybevételére ugyanis nem terjed ki a társadalombiztosítás, így a vizsgálatokért és műtétekért fizetni kell. 

Jogosan merülhet fel bennünk a kérdés: körülbelül mennyibe kerül egy egynapos műtét a magánegészségügyben? Lehet-e valamilyen módon csökkenteni a költségeket? Melyek a leggyakrabban végzett egynapos műtétek, és ezek közül melyeket vehetjük igénybe magánúton is? Ezekre a kérdésekre adunk választ a továbbiakban.

Mit jelent az egynapos műtét?

Egynapos műtéteknek azokat az orvosi beavatkozásokat nevezzük, amikor a betegnek nem kell több napot a kórházban töltenie, hanem legkésőbb a műtétet követő 12-24 órán belül elhagyhatja az intézményt. A műtétre az érkezést követően rövidesen sort kerítenek (tehát nem kell már a beavatkozás előtti nap befeküdni a kórházba), utána pedig a páciens átlagosan 6-8 órát tölt szakfelügyelet alatt, majd megkapja a zárójelentést és – jellemzően – kísérővel távozhat a klinikáról.

Ez egyrészt a kórházaknak is kedvező, hiszen csökken a terheltségük, másrészt a betegek számára is előnyös, hiszen a rideg kórtermek helyett otthonuk kényelmében lábadozhatnak. Azonban bármennyire is kényelmes, sajnos nem lehet minden műtétet egynapos ellátás keretében végezni.

Egynapos műtétet követően a beteg 12-24 órán belül haza mehet.

A komolyabb beavatkozások során mindenképp több napig tartó kórházi tartózkodásra van szükség, viszont a technika fejlődésével egyre több, korábban hosszabb ellátást igénylő műtét vált elérhetővé egynapos formában, mint például: 

  • Szemészeti műtétek: 
    • szürkehályog eltávolítás
    • szemhéjműtét 
  • Ortopédiai műtétek:
    • csontkinövés eltávolítás
    • artroszkópos térdműtét
    • vállízület rekonstrukció
  • Traumatológiai műtétek:
    • csont idegentest eltávolítás
    • belső fémrögzítés eltávolítás
  • Sebészeti műtétek:
    • visszérműtét
    • sérvműtét
    • bőrelváltozások műtéte
    • aranyérműtét
  • Fül-orr gégészeti műtétek:
    • mandula eltávolítás
    • orrsövényferdülés műtét
  • Nőgyógyászati műtétek:
    • egészségügyi küret
    • méhszájseb kimetszése

A fenti beavatkozásokhoz tehát már nem feltétlenül kell több napra befeküdni a kórházba, ugyanakkor bizonyos feltételeknek meg kell felelni ahhoz, hogy az orvosok ebben a formában végezhessék a műtétet. 

  • Alapvető kritérium, hogy a beteg jó általános fizikai és pszichés állapotban legyen, ne szenvedjen olyan súlyos, krónikus betegségben, ami miatt a műtét után folyamatos megfigyelést igényelne. 
  • Fontos, hogy biztosítottak legyenek számára a megfelelő otthoni higiéniás körülmények a lábadozáshoz (pl. fürdőszoba, többszintes ház esetén lift, vagy földszinti tartózkodás, hogy a lépcsőzést mellőzni lehessen). 
  • Ezen felül a tartózkodási helyen biztosítani kell a telefonos elérhetőséget és a beteg a műtétet követő 48 órában nem hagyható felügyelet nélkül. 
  • A műtétről csak kísérővel, személyautóval (esetleg betegszállítóval) lehet távozni, de a műtött személy természetesen nem vezethet. 
  • Továbbá a beteget csak akkor engedik haza a beavatkozás után, ha a tartózkodási helye az egészségügyi intézménytől autóval maximum fél órányi távolságra van, illetve a beavatkozás alatt nem vesztett annyi vért, amennyi vérátömlesztést tenne szükségessé. 

Ezeket a követelményeket viszonylag egyszerű teljesíteni, így azt gondolnánk, hogy az egynapos műtétek gyorsan követik egymást, így hamar sorra kerülhetünk. Az állami egészségügyben azonban nagyon hosszúak a várólisták, így aki nem akarja hónapokig halogatni a műtétet, annak nem marad más választása, mint a magánegészségügyi szolgáltatások igénybevétele.

A magánklinikákon jóval rövidebb várakozási idővel és professzionálisabb keretek között végzik a beavatkozásokat, azonban a műtéti díjak is igen magasak. Néhány példa: egy mandulaműtét kb. 350.000 forint, egy visszérműtét 290.000 forint, egy orrsövény műtét pedig 370.000 forintba kerül.  

Csak keveseknek van annyi tartaléka, hogy “zsebből” kifizethessenek egy ilyen költséges műtétet, amire pluszban rájönnek még az előzetes és kontroll vizsgálatok díjai is. Ha pedig csak apránként gyűjtjük össze a műtét árát, akkor ugyanúgy hónapokig halasztódik a beavatkozás. 

Ebből a patthelyzettből is van azonban kiút, hiszen a szolgáltatásfinanszírozó (vagy más néven magánorvosi) egészségbiztosítás részben vagy egészben fedezi a költségeket. Ez nem a “klasszikus” betegbiztosítást jelenti, ahol a biztosító utólag megtéríti számunkra a műtéti kiadásokat, hanem ezen biztosítások az ellátás lebonyolítását foglalják magukban. 

Röviden úgy működik, hogy az ügyfél jelzi a biztosítónak, milyen panasszal szeretné igénybe venni a magánorvosi ellátást, a biztosító pedig a vele szerződésben álló egészségügyi intézmények bevonásával teljeskörűen megszervezi az ellátást. Tehát nem a betegnek kell ide-oda telefonálgatni, megtalálni a legjobb intézményt, szakorvost és időpontot kérni. A vizsgálatokért és műtétekért pedig nem kell külön fizetni, hiszen – ha kiterjed rá a biztosításunk – a költségeket a biztosító fedezi a befizetett biztosítási díjakból. 

A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás egy igen kényelmes megoldás, ha a magánegészségügyet kívánjuk igénybe venni. Ugyanakkor érdemes tisztában lenni e biztosítástípus sajátosságaival, amiről részletesen olvashat a Magánorvosi Egészségbiztosítás Útmutatónkban!

A magánegészségügy fejlődésével egyre több műtét válik elérhetővé a magánszektorban, ugyanakkor ne feledjük, hogy az állami egészségügyet még mindig nem lehet teljesen megkerülni. Ugyanis több olyan, főleg komplexebb műtét akad, amelyet csak az állami intézményekben végeznek (pl. sürgősségi, életmentő beavatkozások, szervátültetések).

Cikkünkben azonban a továbbiakban azokra a gyakori, magánúton végezhető egynapos műtétekre fókuszálunk, amelyek szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás keretein belül is igénybe vehetőek.

Melyek a leggyakoribb egynapos műtétek?

A legtöbb egészségbiztosító termékpalettája szerencsére az egynapos beavatkozásokra is kiterjed, így ha van magánorvosi biztosításunk, akkor számos kisebb műtétet (pl. endoszkópos arcüregműtét, méhpolip eltávolítás, csukló-alagút szindróma műtét) elvégeztethetünk magánúton anélkül, hogy a magas költségek miatt kellene aggódnunk. 

Nézzük meg a leggyakrabban előforduló egynapos műtéteket!

A továbbiakban három kiemelten gyakran végzett egynapos műtétet tekintünk át: megnézzük, milyen lehetőségek vannak az állami egészségügyben, a magánegészségügyben, és fedezi-e a beavatkozást bármely biztosító. 

Szürkehályog műtét

A szürkehályog a szem gyakori betegsége, kialakulásának kockázata az életkor emelkedésével fokozatosan nő: a 65 év felettiek körében igen gyakran fordul elő. Szürkehályog esetén a szemlencse elszürkül, a látás homályossá válik. A látászavar miatt egyre nehezebbé válnak a mindennapi teendők, ez pedig nem csak bosszantó, hanem veszélyes is lehet, például autóvezetésnél, közlekedés során, vagy a fokozott odafigyelést igénylő munkakörökben.

A szürkehályogon sajnos a szemüveg sem segít, így az egyetlen megoldás a műtét. A beavatkozás során a szaruhártyán egy apró vágást ejtenek, ezen keresztül eltávolítják a megszürkült szemlencsét, majd behelyeznek egy műlencsét, amivel a látás újra élessé válik. Az egész művelet nagyjából 10-20 percig tart, ezt követően (ha nem lép fel semmilyen komplikáció) a páciens 1-2 óra megfigyelést követően távozhat is a kórházból. 

A műtétet követően a betegnek néhány napig kímélnie kell magát (nem szabad például nehéz tárgyakat emelgetni vagy uszodába menni), de a felépülési idő rövid és a fájdalom is minimális. Cserébe a látás kitisztul, a páciens pedig újra teljes életet élhet.

A beavatkozás rutin eljárásnak számít, hiszen Magyarországon évente körülbelül 60-70.000 szürkehályog műtétet végeznek, ezzel a leggyakoribb egynapos beavatkozásnak számít. 

Mivel a műtét maga csak pár percig tart, és kórházi tartózkodást sem igényel, ezért azt gondolhatnánk, hogy az állami egészségügyben is hamar sorra kerülhetünk. A kiábrándító igazság azonban az, hogy a NEAK várólista nyilvántartása alapján jelenleg átlagosan 186 nap várakozási idővel kell számolnia annak, aki szürkehályog műtétet szeretne végeztetni. Ez nagyjából fél évet jelent, ami valljuk be, igencsak megterhelő azon emberek tízezreinek, akik csökkent látással küzdenek.

A beavatkozás viszont számos magánegészségügyi szolgáltatónál is elérhető, körülbelül 3-4 hetes várakozási idővel. A problémát tehát fél éves várakozás helyett egy hónapon belül orvosolni lehet, viszont itt szólnak közbe a “piszkos anyagiak”. 

Egy szürkehályog műtét ára nagyjából 230.000 forinttól indul, de ha trifokális műlencsét és lézeres eljárást választunk, az 600.000 forintba is kerülhet. Ezek az árak egy szemre vonatkoznak, ám mivel a szürkehályog mindkét szemen egyszerre is jelentkezhet, így akár az említett összegek duplájára is számítani lehet. 

Azt se feledjük, hogy ezek csak a műtéti eljárás díjai, viszont a beavatkozás előtt szükség lesz egy előzetes konzultációra és vizsgálatra, valamint a műtét után 2-3 kontrollvizsgálatra is. Ezek alkalmanként körülbelül 20-30.000 forintba kerülnek, így a műtéten felül megközelítőleg 100.000 forint plusz költséggel kell számolni. 

Ha tehát egy szürkehályog műtétet magán úton szeretnénk elvégezni, azt minimum 300.000, de akár 1.000.000 forintba is kerülhet. Ennyi tartaléka nem biztos, hogy mindenkinek van, viszont a szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás (biztosítótól és csomagtól függően) részben vagy egészben fedezheti a költségeket. 

Az Union Private Med Egészségbiztosítás például egy ilyen beavatkozás költségeinek 25 százalékát állja, ami igaz, hogy nem a teljes összeg, de mégis jelentős segítség.

Magánorvosi biztosítással kevésbé megterhelő anyagilag a magánszektorhoz fordulni felmerülő egészségügyi probléma esetén.

Ezek után jogosan merülhet fel bennünk a kérdés, hogy mennyibe is kerül egy magánorvosi egészségbiztosítás havonta. Erről azonban nehéz általánosságban beszélni, mivel a biztosítók egyedi árképzést alkalmaznak, mely során figyelembe veszik az ügyfél életkorát, egészségi állapotát, munkáját, és ezek alapján határozzák meg a pontos díjakat. 

Viszont még így is elmondható, hogy összességében sokkal kevésbé megterhelő anyagilag egy 6.000-40.000 forintos biztosítási havidíj kifizetése – amivel ráadásul többféle vizsgálat, kezelés és beavatkozás igénybevételére is jogosultak lehetünk –, mint egy magánúton végzett műtét és a hozzá kapcsolódó vizsgálatok több százezeres költségeinek fedezése. 

Ráadásul a biztosító megszervezi az ellátást is, így nekünk csupán annyi a dolgunk, hogy az egyeztetett időpontokban megjelenjünk az intézményben. 

A szürkehályog műtétek ára  magánklinikákon – vizsgálatokkal, kontrollal együtt – 300.000 és 1.000.000 forint között mozog. Amennyiben rendelkezünk olyan egészségbiztosítással, amely magába foglalja a szürkehályog műtétet, a szolgáltató a költségeink 25 százalékát  átvállalja, illetve állja az előzetes konzultációk, vizsgálatok árát.

Lágyéksérv műtét

A lágyéksérv akkor alakul ki, amikor a lágyékhajlatban található sérvkapu a hasűri nyomás hatására megnyílik, és a bél egy kis szakasza kitüremkedik rajta. Ez jól látható, tapintható dudorral jár, ami nem minden esetben fájdalmas, viszont magától visszahúzódni nem tud. Habár alapvetően nem okoz életveszélyes állapotot, az idő múlásával azonban a kitüremkedés nőhet, és olyan súlyos szövődményeket okozhat, mint a sérvtartalom kizáródása, ami viszont azonnali beavatkozást igényel.

A lágyéksérv eltávolítását tehát minél előbb érdemes megejteni, amihez az egyetlen megoldás a műtét. Évente körülbelül 20.000 lágyéksérv műtétet végeznek Magyarországon, döntő többségét 50 év feletti férfiakon, ugyanis ez a panasz náluk a leggyakoribb. Bár a lágyéksérv nőknél is előfordulhat, náluk sokkal ritkább. 

Az SZTK sebészeteken a jelenlegi adatok szerint a sérvműtétekre átlagosan 298 napos a várólista, ami csaknem 10 hónapot jelent. Márpedig ha tartunk a szövődményektől (amelyeknek az esélye az idő múlásával egyre növekszik), akkor nem célszerű ilyen sokáig halogatni a beavatkozást. 

Ha viszont a magánklinikai sebészetet választjuk, akkor a lágyéksérv műtétet már 2-5 hét várakozási idővel – egynapos beavatkozás keretében is – elvégzik, így mivel nem romlik 10 hónapig tovább az állapotunk, a műtét rövidebb gyógyulási idővel és kevesebb kellemetlenséggel jár. Az eljárás során a kitüremkedett bélszakaszt visszahelyezik a hasüregbe, majd egy speciális hálót ültetnek be, ami meggátolja a sérv kiújulását. 

Egy lágyéksérv műtét ára magánúton 250.000 forinttól kezdődik, de akad olyan klinika is, ahol 400.000 forintos induló árral találkozhatunk. A beavatkozás előtt azonban szükség van előzetes vizsgálatokra (labor, EKG, aneszteziológiai vizsgálat), illetve a műtét után 7-10 nappal egy kontrollvizsgálatra. Ezek alkalmanként 10-30.000 forintba kerülnek. Tehát a műtét árán felül még körülbelül 50.000-100.000 forintot kell fizetni a szükséges vizsgálatok elvégzéséért. Így összesen legalább 300.000-500.000 forintos kiadásra lehet számítani.

Mindez viszont nem teljes egészében terheli a mi pénztárcánkat, amennyiben rendelkezünk olyan egészségbiztosítással, amely fedezi a lágyéksérv műtétet is. A Groupamánál például szerepel a támogatott beavatkozások között, 200.000 forintot térítenek a költségekből, hiszen így a biztosítási díjért cserébe a beavatkozásért és a hozzá kapcsolódó vizsgálatokért nem kell teljes árat fizetni.

Egy lágyéksérv műtét ára a magánegészségügyben több százezer forint.

A lágyéksérv műtét ára 300.000-500.000 forint között mozog a magánklinikákon, beleszámítva a műtét és a szükséges vizsgálatok árát. Amennyiben rendelkezünk a beavatkozást lefedő egészségbiztosítással, a szolgáltató a költségek egy részét állhatja, valamint biztosítja a vizsgálatok költségeit is.

Artroszkópos térdműtét

Élete során rengeteg embernek akad problémája a térdével, nemtől és kortól függetlenül. A nehéz fizikai munka vagy az intenzív sporttevékenység ugyanakkor már fiatal – 20-35 éves – korban is panaszokat okozhat, a 60 év feletti korosztályban pedig a térdfájdalom egyfajta “népbetegségnek” számít. 

Mivel ez egy olyan egészségügyi panasz, amely szinte teljesen el tudja lehetetleníteni a megszokott életvitelt, ezért nem meglepő, hogy sokan inkább a műtét mellett döntenek.

A térdben található porcok vagy ízületek diagnosztikájára és sebészi helyreállítására egyre gyakrabban alkalmazzák az artroszkópiát, amely egy modern és minimális kényelmetlenséggel járó műtéti módszer. Hazánkban évente megközelítőleg 5.000 ilyen beavatkozást végeznek. 

Az eljárás során terjedelmes vágások helyett csupán apró bemetszéseket ejtenek, melyeken keresztül bevezetik az artroszkópot. A térdízület feltérképezése után a megfelelő sebészi eszközökkel elvégzik a szükséges beavatkozásokat (sérült porcok helyreállítása, ízületi szabad testek eltávolítása stb.), ezután néhány öltéssel összevarrják a sebeket. 

Habár az intézmények egy része 1-2 napos kórházi tartózkodást ír elő, az artroszkópos térdműtétet mégis egyre gyakrabban végzik egynapos sebészet keretében. Ebben az esetben, ha az operáció után nem lép fel komplikáció, a beteg néhány órás megfigyelést követően távozhat a kórházból.  

Az artroszkópos térdműtétre az állami egészségügyben jelenleg átlagosan 112 nap a várakozási idő, ami megközelítőleg 4 hónapnak felel meg. Ennyi időt állandó térdfájdalommal elviselni nem könnyű, a magánszektorban viszont egy hónapon belül is sor kerülhet a műtétre. 

Az artroszkópos térdműtétek ára nagyságrendileg 350.000 forinttól indul, de nem ritka a 400.000-500.000 forintos díj sem. Ezek az összegek csak egy térdre vonatkoznak, így akinek mindkét lábán indokolt a beavatkozás, annak természetesen az említett ár kétszeresét kell fizetnie. 

Továbbá itt is szükség lesz előzetes vizsgálatokra, amelynek során az állapotfelmérés és a fizikális vizsgálat mellett az orvos elrendelheti különféle képalkotó diagnosztikai eljárások (ultrahang, röntgen, MR), elvégzését, illetve vérvételre is elküldheti a pácienst. 

Egy ortopédiai szakorvosi vizsgálat nagyjából 20.000 forint, a térdröntgen átlagosan 10.000 forint, illetve egy laborvizsgálat is körülbelül 15.000 forintba kerül. Ezek alapján kijelenthető, hogy egy artroszkópos térdműtétre mindennel együtt legalább 400.000 forintot kell szánnunk, ha rövid várakozási idővel, magánklinikán, egynapos sebészet keretében szeretnénk elvégeztetni. Hogyha pedig mindkét lábunk érintett, akkor természetesen ebben az esetben is az említett összegek dupláját kell kifizetni.

A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítás azonban ezt a beavatkozást is fedezheti, így ha biztosítottak vagyunk, akkor nem kell azon törnünk a fejünket, hogy miből fogjuk kigazdálkodni a műtét költségét. Az Union biztosítása például kiterjed az artroszkópos műtétekre is, ha pedig a műtéti kiegészítő csomagot is kérjük, akkor az 1.000.000 forintos éves biztosítási limit az összes költséget lefedheti. 

Az artroszkópos térdműtét ára – egy térdre – a magánklinikákon 400.000 forint körül mozog, beleszámítva a szükséges vizsgálatokat is. A szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítások viszont fedezik vizsgálatokat, illetve a beavatkozás költségeit, vagy annak felét – a biztosítási csomag összetételétől függően.

Amennyiben ki szeretnénk használni a magánegészségügy nyújtotta lehetőségeket, mindenképpen érdemes szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítást kötni.

Az egynapos műtétek magánklinikán, magas költségek nélkül is elérhetőek!

A fent kifejtett példákból látható, hogy mekkora a különbség az állami és a magánegészségügyi szolgáltatók között várakozási idő szempontjából, a komfortérzetről és bánásmódról nem is beszélve. 

Ki kell azonban emelni, hogy bár a magánegészségügy hazánkban is rohamosan fejlődik, még mindig nem váltja ki teljesen az állami ellátást, ugyanis a komplexebb műtéteket és a sürgősségi beavatkozásokat továbbra is csak az állami kórházakban végzik el. Tehát a nagyobb műtétek és balesetek esetén például csak az állami kórházakra számíthatunk. 

A nem életmentő műtétekre azonban igen hosszúak a várólisták az állami intézményekben, így a magánklinikák elsősorban ezt az űrt tudják betölteni. A magánegészségügy tehát akkor jelenthet számunkra megoldást, hogyha egyrészt nem szeretnénk hónapokig viselni azt a testi és lelki terhet, amit a betegség hordozása jelent, és elkerülnénk a betegség kezeletlensége miatt fellépő komplikációkat, szövődményeket. Másrészt pedig akkor, hogyha jobban bízunk a modern eszközökkel felszerelt, exkluzív hangulatú magánklinikákban, és szeretnénk a mindennapi életünket komfortosabbá tenni. 

Hogy mindez ne legyen megterhelő a pénztárcánknak sem, érdemes előre gondolkodni anyagi és egészségügyi jólétünkről egészégbiztosítás formájában. Ezek a konstrukciók ugyanis már nemcsak a vizsgálatokat fedezik, hanem számos egynapos beavatkozást is finanszíroznak. A biztosítók által térített műtétek köre pedig a magánegészségügy fejlődésével folyamatosan bővül, ezért a jövőben várhatóan még több egynapos műtét válik elérhetővé magánúton.

Érdemes ezért szolgáltatásfinanszírozó egészségbiztosítást kötni, amellyel sem a műtétek és vizsgálatok költségei, sem az ellátás megszervezése miatt nem kell aggódnunk!

A minden igényt kielégítő egészségbiztosítást megtalálni nem könnyű, de független szakértőink segítenek Önnek a lehetőségek feltérképezésében és a legmegfelelőbb ajánlat kiválasztásában! Vegyen részt egy díjmentes tanácsadáson!